Wygodne oświetlenie na klatce schodowej to przede wszystkim zasługa opracowania odpowiednich łączników schodowych, które pozwalają nam na zapalanie i gaszenie światła, niezależnie od tego, na której kondygnacji akurat się znajdujemy. Oczywiście wymagało to odpowiedniego zaprojektowania instalacji oraz zastosowania odpowiednio przemyślanych łączników schodowych, niemniej jednak wygoda i komfort użytkowania w tym przypadku należy do bardzo wysokich. W poniższym tekście postaramy się przyjrzeć kwestii tego, w jaki sposób powinna być wykonana instalacja w tym szczególnym przypadku, oraz na jakiej zasadzie działają łączniki schodowej w stosunku do zwykłych łączników pokojowych. Zapraszamy do lektury wszystkich naszych czytelników, którzy pasjonują się elektrycznością i zasadami działania poszczególnych rozwiązań instalacyjnych.
Zasada działania łączników schodowych.
Idea całej instalacji pozwalającej nam na gaszenie i zapalanie światła niezależnie od tego, czy znajdujemy się na parterze czy też na piętrze domu jednorodzinnego, jest stosunkowo prosta. Należy wykonać dwie osobne linie podłączone do oświetlenia, a każdą z nich rozłączać naprzemiennie poprzez automat schodowy. Łącznik tego typu działa na zasadzie takiej, że jak jedną linię rozłącza to automatycznie złącza drugą. Dla przykładu weźmiemy sobie dwa takie łączniki, przez który będą przechodzić dwie linie zasilające oświetlenie. Każdy łącznik będzie miał dwa przejścia. Nazwijmy je A i B. Światło zaś będzie świecić tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obydwa łączniki będą w takiej samej pozycji. Siłą rzeczy, każde przełączenie jednego z nich będzie albo wyłączać albo załączać światło. Rozwiązanie stosunkowo proste, ale niejednemu początkowo trudno zrozumieć ideę tego działania.
Co warto o łącznikach schodowych wiedzieć?
Kiedy już wiemy na czym polega zadanie łączników schodowych. Warto dowiedzieć się kilku ważnych spraw na ich temat. Przede wszystkim łączniki schodowe są na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia od zwykłych łączników, a co za tym idzie, dość łatwo można się pomylić, jeśli nie przeczytamy odpowiednich oznaczeń. Z reguły, kupując w markecie budowlanym, są one precyzyjnie opisane, ale warto się upewnić osobiście, oglądając nadruk z tyłu łączniku, który będzie przedstawiać schemat działania i wskaże które przyłącza stanowią wejście a które wyjście przewodów elektrycznych. Trzeba na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę, bowiem podłączając łącznik w inny sposób, niestety nie będzie nam działać, a co gorsza, możemy doprowadzić nawet do zwarcia w instalacji elektrycznej, które może się niezbyt przyjemnie skończyć dla nas samych a przede wszystkim dla całej instalacji. Generalnie wymagana jest uwaga i precyzja podłączania łączników schodowych, aby zapewnić ich sprawne i bezpieczne działanie każdego dnia.