Wykorzystanie nowoczesnych grzejników kanałowych w ogrzewaniu naszych domów i mieszkań, może się okazać bardzo dobrym i rozsądnym rozwiązaniem. Jest to bowiem technologia, przyczyniająca się do zwiększenia efektywności grzewczej całego systemu. Przede wszystkim, pozwala nam na szybsze i sprawniejsze dystrybuowanie ciepła w pomieszczeniach, poprzez zastosowanie wymuszonego obiegu powietrza ogrzewanego, poprzez zamontowany wewnątrz grzejnika wentylator. Pozwala to zapewnić większy komfort w pomieszczeniach, związany z szybszą cyrkulacją ciepłego powietrza. Zobaczmy zatem, jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z grzejników kanałowych w swoim domu.
Montaż grzejników kanałowych.
W pierwszej kolejności, trzeba będzie sobie powiedzieć nieco więcej na temat samego montażu grzejników kanałowych. Jest to bowiem zupełnie inny rodzaj grzejników. Montowane będą w podłodze a nie na ścianach, do czego z całą pewnością zdążyliśmy już przywyknąć. Grubość grzejnika to około 10-12 cm, wobec czego musimy mieć wystarczająco grube podłogi czy też stropy, jeśli chcemy montować grzejniki kanałowe na piętrze budynku. Oczywiście długość grzejnika, będzie tutaj uzależniona od tego, jaką potrzebujemy moc grzewczą. W wielu przypadkach możliwe jest bezproblemowe zamontowanie całego ciągu grzejników kanałowych wzdłuż jednej ściany.
Działanie grzejników kanałowych.
Jeśli chodzi o ich funkcjonowanie, to dokładnie tak samo jak w przypadku grzejników ściennych, należy doprowadzić zasilanie oraz powrót czynnika grzewczego. Jako że tutaj jednak grzejnik jest montowany w podłodze, koniecznością będzie wycięcie odpowiednich otworów. Jest to jednak na tyle prostym działaniem, iż nie będziemy mieć nawet większych trudności z przerobieniem instalacji grzejników ściennych, na grzejniki kanałowe.
Górna część grzejnika kanałowego jest przykryta maskownicą. Tutaj możemy dość dowolnie dobierać kolorystykę maskownicy, co zapewni nam możliwość dopasowania estetyki do reszty pomieszczenia. W nowszych grzejnikach, maskownice mają regulację kierunku nadmuchu powietrze. Dzięki temu możemy powietrze ogrzewane w grzejniku skierować albo do wnętrz pomieszczenia, albo też bezpośrednio na okna.
Zalety stosowania grzejników kanałowych.
Oczywiście należy się liczyć z tym, iż korzyści płynące ze zmiany grzejników ściennych na kanałowe, nie będą jakieś wybitnie spektakularne. Jednakże w granicy 10% będziemy mogli zaoszczędzić na standardowych kosztach ogrzewania. Wynika to przede wszystkim z zastosowania wymuszonego obiegu powietrza. To sprawia, iż pomieszczenia sprawniej i szybciej się nagrzewają, a co za tym idzie, nie trzeba aż tyle energii na ten etap przeznaczać. To też wywiera dość silny wpływ na kwestie związane z poczuciem komfortu w swoim własnym domu. Warto więc pamiętać o tym, iż grzejniki kanałowe będą bardzo korzystnym rozwiązaniem, aczkolwiek nie zawsze będą prowadzić do spektakularnych zmian w zakresie kosztów ogrzewania.