Budowa domu w technologii konstrukcji szkieletowej budzi wiele obaw. Z drugiej strony inwestorów kusi krótki czas budowy oraz oszczędność czysto finansowa, gdyż wybudowanie domy szkieletowego jest po prostu tańsze niż postawienie domu murowanego. W niniejszym artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat tej technologii.
Czym tak naprawdę jest dom szkieletowy?
Tradycyjny dom jest zbudowany ze ściany konstrukcyjnej (np. ceramika, beton komórkowy, silikat) oraz z termoizolacji (np. wełna). W przypadku domu szkieletowego konstrukcja szkieletowa stanowi nomen omen “szkielet”, który jest wypełniany termoizolacją. Warto wziąć pod uwagę, że szkielet może być wykonany z metalu lub z drewna. Na rynku istnieje wiele firm, które proponują zarówno jeden jak i drugi typ konstrukcji szkieletowej.
Dlaczego warto postawić na dom szkieletowy
Największą zaletą budowy domu szkieletowego jest znacznie krótszy czas budowy. Budowa domu w tej technologii trwa około 3-4 miesiące co jest imponującym wynikiem w porównaniu do czasu jaki jest potrzebny na wybudowanie domu murowanego. Krótki czas budowy i innowacyjna technologia pozwala mocno zmniejszyć koszty budowy. W związku z czym największą zaletą jest ekonomiczność tego rozwiązania. W potocznych słowach można powiedzieć, że to się po prostu opłaca. Warto też jednoznacznie zauważyć, że domy szkieletowe po prostu są wytrzymałe. Doniesienia mówiące o tym, że są narażone na wichury lub są łatwopalne są po prostu…mitami. Obalmy też kolejne mity: poprawnie wykonane domy szkieletowe nie powinny mieć problemu z termoizolacją i wentylacją. Może być zastosowana zarówno wentylacja mechaniczna jak i grawitacyjna. Warto jednak pozyskać trochę wiedzy w tym zakresie i zastanowić się która wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna będzie optymalnym rozwiązaniem.
Dom szkieletowy to oszczędność już na etapie budowy, energooszczędność (dzięki skutecznej termoizolacji) oraz ekologia (dzięki wykorzystaniu drewnianych materiałów). Trzeba jednak przyznać, że to czy warto bądź nie warto zdecydować się na dom szkieletowy to wyjątkowo rozbudowane zagadnienie, znacznie wychodzące poza kwestie jakie opisano w tym artykule. Dlatego jeśli rozważasz taką możliwość to rekomendujemy zapoznanie się z merytorycznymi informacjami z zaufanych źródeł. Zbiór merytorycznych materiałów możesz znaleźć np. blogu https://blog.poradnik-budowlany.com/