inicio mail me! sindicaci;ón

Odwadnianie igłofiltrami.

Skuteczne odwadnianie igłofiltrami wymaga przede wszystkim, prawidłowego dobrania zestawu igłofiltrowego do warunków panujących w miejscu realizacji systemu odwadniania. To oczywiście przekłada się na wymóg odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie realizacji prac odwadniania igłofiltrami. W razie braku odpowiedniej wiedzy, pomocny okazuje się najczęściej dostawca pomp i igłofiltrów, który powinien doradzić nam, jakiej mocy zestaw igłofiltrowy zastosować, aby osiągnąć odpowiednią wydajność procesu odwadniania. Warto jednak przynajmniej w podstawowym zakresie wiedzieć z jakich elementów składa się zestaw igłofiltrowy, jak go zamontować, i co wpływa na jego wydajność.

Jak realizowane jest odwadnianie igłofiltrami?

Odwadnianie igłofiltrami to stosunkowo nowoczesna technologia odwadniania terenów podmokłych. Stosujemy ją jednakże nie tylko w przypadku realizacji robót w terenie podmokłym. Sprawdza się także w przypadku realizacji prac ziemnych w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników oraz cieków wodnych. W takich bowiem sytuacjach, woda ze zbiornika często będzie przeciekać wprost do naszych wykopów, stanowiąc zagrożenie dla ich trwałości.

Aby skutecznie przeprowadzić odwadnianie igłofiltrami należy przede wszystkim dobrać odpowiednio wydajny zestaw i prawidłowo go zamontować. Kluczowym elementem zestawu są igłofiltry, czyli rury z PCV o średnicy 32 lub 63mm, które zakończone z jednej strony są perforowaną częścią roboczą. Tą stroną są one wprowadzone do gruntu poprzez wpłukiwanie. Igłofiltry powinny być wprowadzone w pewnej odległości od krawędzi wykopu i w rozstawie zależnym od ilości i intensywności napływającej wody gruntowej. Najczęściej jest to około 0,5-1m. Są one następnie podłączone do kolektora ssawnego, na którego końcu, podłączony jest agregat pompowy. Wytwarza on podciśnienie, niezbędne do zasysania pojawiającej się w okolicy igłofiltrów wody gruntowej.

Skąd wziąć zestaw igłofiltrowy?

Oczywiście, odwadnianie igłofiltrami będzie wymagać od nas pewnych nakładów finansowych. Przede wszystkim, najbardziej kosztowne będzie pozyskanie kompletnego zestawu igłofiltrowego. Alternatywnym rozwiązaniem będzie jego wynajem, co w większości wypadków będzie rozwiązaniem wystarczającym. Jeśli dane przedsiębiorstwo nie zajmuje się odwodnieniami igłofiltrowymi na co dzień, to posiadanie własnego zestawu igłofiltrowego nie jest niezbędne.

Jeśli chodzi o wynajem, to tutaj, praktycznie każdy dostawca pomp i igłofiltrów będzie posiadać odpowiednie zestawy przeznaczone do wynajmu. Dla przedsiębiorstwa będzie to znaczna oszczędności, bowiem za ułamek ceny gotowego zestawu, można będzie przeprowadzić skuteczne odwadnianie igłofiltrami.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, odwadnianie igłofiltrami to proces wymagający pewnych nakładów finansowych. Jednakże w wielu przypadkach jest to najlepsze rozwiązanie na pozbycie się wody z wykopów budowlanych. Realizacja robót w terenie podmokłym, bądź też w sąsiedztwie wszelkiego rodzaju zbiorników oraz cieków wodnych będzie wymagać od nas zastosowania właśnie tej technologii. Inne rozwiązania będą po prostu nieskuteczne.

Tagi: , , , ,

bez komentarza