Współcześnie produkowane, nowoczesne agregaty pompowe znajdują swoje zastosowanie w bardzo wielu przypadkach, zarówno w kwestii nawadniania pól uprawnych czy też przydomowych ogrodów, jak i w przypadku odwadniania w branży budowlanej. Oczywiście w zależności od zastosowania będą wykorzystywane inne modele agregatów pompowych, aby zapewnić maksymalną wydajność danego działania. W końcu odwadnianie przy pomocy igłofiltrów będzie zupełnie innym procesem niż wykorzystanie niewielkich deszczowni nawijanych w procesie nawadniania pól uprawnych w rolnictwie. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej tym zagadnieniom, aby przekonać się, jak bardzo zaawansowanymi technologicznie urządzeniami są współcześnie dostarczane na rynek agregaty.
Nawadnianie pól uprawnych i wykorzystanie agregatów pompowych.
W przypadku nawadniania pól uprawnych, agregaty pompowe będą potrzebne przede wszystkim do zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w instalacji nawadniającej, które jest niezbędne do prawidłowego działania zraszaczy. Chodzi tutaj głównie o to, aby w całym systemie wytworzyć odpowiednie ciśnienie robocze, które wprawi w ruch zraszacze i zagwarantuje im odpowiedni zasięg roboczy. Aczkolwiek wartym podkreślenia jest, iż deszczownie nawijane do swoje prawidłowej pracy nie zawsze będą wymagać agregatu pompowego. Czasami jednak przez wzgląd na źródło wody do nawadniania, bardziej adekwatnym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w dobrej jakości pompę zatapialną. Będzie to mieć miejsce przede wszystkim w przypadku pozyskiwania wody do nawadniania z naturalnych zbiorników wodnych, rzek, jezior, stawów, czy też z samodzielnie przygotowanych studni głębinowych. Tutaj jednak, także trzeba będzie szczególną uwagę zwrócić na kwestie związane z wydajnością pompy i dopasowaniem jej parametrów technicznych do wymogów posiadanych węży w deszczowni, oraz samych zraszaczy.
Agregaty pompowe do odwadniania.
W przypadku profesjonalnego odwadniania z zastosowaniem igłofiltrów, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednio dopasowanych agregatów pompowych. Chodzi tutaj o to, iż igłofiltry do poprawnej pracy wymagają przede wszystkim silnego agregatu wytwarzającego w całej instalacji odpowiednie podciśnienie, zapewniające prawidłowe odsysanie wody gruntowej. O samym procesie odwadniania igłofiltrami można znaleźć wiele informacji, jak również filmów z prowadzenia tego typu prac, toteż tutaj nie będziemy się tym zagadnieniem zajmować. Bardzo ważne będzie jedynie to, aby agregat pompowy do odwadniania igłofiltrami, był precyzyjnie dopasowany do posiadanych igłofiltrów, ich średnicy i wymaganego ciśnienia, bowiem w przeciwnym przypadku, odwadnianie raczej nie będzie wystarczająco efektywne, a przecież chodzi tutaj głównie o wydajność pozbywania się napływających mas wody gruntowej.