Korzystanie z wszelkiego rodzaju pomp oraz innych urządzeń przeznaczonych do odwadniania, wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia, przede wszystkim w zakresie, samej eksploatacji, aczkolwiek bardzo istotnym szczegółem jest tutaj umiejętna konserwacja wszystkich urządzeń, bowiem z reguły będą one dość kosztowne, a brak poprawnej konserwacji, zabezpieczenia, na przykład na okres zimowy może być przyczyną całkowitego zniszczenia kosztownej pompy. Generalnie rzecz, więc ujmując, można powiedzieć, iż każdy przedsiębiorca powinien bardzo dobrze wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć swoje pompy na sezon zimowy, aby na wiosnę, możliwe było ich wyciągnięcie i automatyczne przystąpienie do prac, w których ewentualnie niezbędnym będzie odwadnianie. Zobaczmy zatem w jaki sposób prawidłowo zadbać o swoje pompy oraz inne urządzenia odwadniające, aby nie doprowadzić do jakichkolwiek uszkodzeń kosztownych narzędzi i maszyn.
Użytkowanie pomp w zimie.
Oczywiście niekiedy zachodzi konieczność użytkowania agregatu pompowego także w sezonie zimowym, Anie tylko jego zabezpieczenia do wiosny. W takich przypadkach należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby w czasie jakichkolwiek przerw w czasie jego pracy, został on uprzednio opróżniony z wody, co będzie zabezpieczeniem przed jej zamarznięciem i ewentualnym rozsadzeniem wewnętrznych elementów agregatu pompowego. Tak samo poważnym problemem może być przerwa pracy całego zestawu igłofiltrowego. Tutaj jednak na niebezpieczeństwo zamarzania i uszkodzenia narażone są górne części samego igłofiltra, jak i kolektory ssące, węże tłoczne, oraz agregat pompowy. Warto także pamiętać, iż w przypadku pracy w sezonie simowym, samo instalowanie igłofiltra będzie wymagać ostrożności, bowiem mamy do czynienia z instalacją w twardym i zmarzniętym gruncie, a co za tym idzie, jego wpłukiwanie będzie w reguły utrudnione. Musimy więc pamiętać o tym, aby w przypadku jakichkolwiek przerw w pracy, starannie opróżnić wszystkie nasze urządzenia z wody, która niestety nie będzie naszym sprzymierzeńcem w tym przypadku. Możemy powiedzieć więc, iż użytkowanie pomp w zimie będzie od nas wymagać nieco więcej uwagi oraz ostrożności, niemniej jednak jest to jak najbardziej możliwe.
Konserwacja urządzeń pompowych.
Bardzo ważnym elementem będzie tutaj także prawidłowa konserwacja urządzeń pompowych na sezon zimowy. Szczególnie jeśli nie dysponujemy bezpiecznym i ogrzewanym pomieszczeniem do ich składowania, bowiem w takim przypadku musimy powziąć dodatkowe kroki zabezpieczające. O ile w przypadku pomieszczeń ogrzewanych, w zupełności wystarczy prawidłowe osuszenie pomp, agregatów czy też innych elementów instalacji pompowych, (kolektory ssące, igłofiltry), to w przypadku pomieszczeń narażonych na niższe temperatury, warto nasze urządzenia dodatkowo zabezpieczyć, poprzez ich ogacenie wełną mineralną, słomą, lub też jakimkolwiek innym surowcem, który zapewni podtrzymanie temperatury, a jednocześnie nie będzie przedostawać się do wnętrza naszej maszyny, bowiem w takim przypadku mógłby także doprowadzić do jej uszkodzenia.