Czy wiesz, że praca na ciężkim sprzęcie, takim jak wózki magazynowe wymaga szczególnych uprawnień? Okazuje się, że nie każdy pracownik zatrudniony w hurtowni, hali produkcyjnej czy na magazynie takowe posiada. Pracodawca, który dopuści do wykonywania tego rodzaju zawodowych obowiązków osoby do tego nieuprawnione, musi liczyć się z sowitymi karami grzywny. Co więcej, naraża przecież swój personel na ewentualne wypadki w miejscu pracy.
Kto może zostać operatorem wózka?
Wiele zależy od tego, jaki wózek ma być obsługiwany, bo na każdy model potrzebne są inne szkolenia oraz zdobyte uprawnienia. Wózki platformowe może na przykład obsługiwać jedynie osoba, która ukończyła 14 dniowy kurs, składający się z części praktycznej oraz teoretycznej i z obydwu uzyskała podczas egzaminu oceny pozytywne. Dokładnie taka sama zasada dotyczy operatorów innych wózków, w tym widłowych, nożycowych czy patrząc na wózki masztowe.
Tak naprawdę operatorem takiego sprzętu może zostać każdy, natomiast nie da się ukryć, że jest to zadanie dla pewnej grupy osób. Operatorami zostają najczęściej mężczyźni, bo wykazują większą siłę fizyczną, a ta bezwzględnie jest wymagana. Operatorzy muszą być zdrowi, w pełni sił i sprawności fizycznej. Warto, by pracownik obsługujący wózki magazynowe miał też określone kompetencje osobowościowe. To praca dla fanów nowinek technologicznych ze smykałką do prowadzenia rozmaitych pojazdów. Operatorzy najczęściej są introwertykami, którym nie nudzi się praca polegająca na realizacji ciągle tych samych obowiązków. Praca na wózku widłowym czy innego typu zawsze wymaga odpowiedzialności, świetnej organizacji, realizacji zadań pod wpływem presji czasu oraz stresu.
Jak zdobyć uprawnienia na wózki?
Najczęściej to pracodawca kieruje grupę swoich pracowników na specjalistyczne szkolenia. Te mogą odbywać się także w miejscu pracy. To świetna opcja, ponieważ to również pracodawca je finansuje. W ten sposób inwestuje w zatrudniony personel. Pamiętajmy jednak, że raz zdobyte uprawnienia są uniwersalne i można wykorzystywać je także w innym miejscu pracy.
Kursy na wózki i ciężki sprzęt są też coraz bardziej popularne, jeśli pod uwagę weźmiemy chęć podnoszenia własnych kwalifikacji. Potencjalni operatorzy mogą zgłosić się do autoryzowanego ośrodka w celu wzięcia udziału w szkoleniu, by zdobyć uprawnienia, tym samym zwiększyć swoją pozycję na rynku pracy i móc zdobyć lepiej płatną posadę.