Przesiewacz wibracyjny do materiałów sypkich
Przesiewacz wibracyjny ma wszechstronne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i rolnictwa dla dużych przedsiębiorstw, jak również w przypadku drobnej wytwórczości. Służy on do oddzielania w podstawowym surowcu cząstek większych od mniejszych. Można w ten sposób segregować na przykład cukier, wyodrębniając grubsze i drobniejsze kryształki i cukier puder. Na jednym urządzeniu da się klasyfikować nawet do 5 frakcji. Oczyszcza się również sproszkowany surowiec z wszelkiego typu elementów, które przedostały się do niego w czasie pakowania lub transportu. Podczas przetwarzania lub workowania wymłóconego zboża, rolnicy wykorzystują przesiewacz wibracyjny do oddzielania pełnowartościowego ziarna od podziarna. Kurz i fragmenty łusek ewakuowane są pneumatycznie. Zmielona mąka, po przesianiu pozbawiona jest grudek i staje się bardziej puszysta. Producenci środków czystości wykorzystują to urządzenie do przesiewania sproszkowanych chemikaliów. Po przepuszczeniu proszku przez sito, pozostają na nim wszelkie zbrylenia. Wytwórcy kosmetyków eliminują ze sypkich produktów większe cząsteczki i zanieczyszczenia aby uzyskać wysoką jakość pudrów, czy zasypek.
Do filtrowania cieczy
Separatory wykonywane są w standardzie spożywczym i chemicznym. W przemyśle spożywczym przesiewacz wibracyjny stosowany jest do uzyskiwania większej klarowności płynnych produktów. Usuwane są z nich wszelkie elementy stałe, osady i zanieczyszczenia. Wielorakie funkcje tego urządzenia pozwalają na oczyszczanie oraz filtrowanie soków warzywnych i owocowych, zawiesin oleistych a także oddzielanie od serwatki pozostałości zsiadłego mleka. Płynna czekolada zostaje przed uformowaniem w tabliczki poddana dokładnej filtracji, w celu uzyskania idealnej konsystencji. W produkcji przedmiotów użytkowych z tworzyw sztucznych, również używany jest przesiewacz – do filtrowania roztopionego plastiku.
Jak to działa?
Przesiewacz wibracyjny składa się z jednego lub większej ilości sit z różnymi rozmiarami oczek o wielkości od 20 mikrometrów. Centralny napęd wywołuje ruch wibracyjny, dzięki czemu znajdujący się na sitach surowiec o mniejszych cząstkach niż oczka sita, przedostaje się na niższe pokłady. W ten sposób może być klasyfikowany produkt do odpowiednio ustalonej ziarnistości, aż do drobnego proszku. Zanieczyszczenia sit szybko usuwa się za pomocą systemu ultradźwiękowego, co nie powoduje dłuższych przestojów maszyny, więc zwiększa jej wydajność. Przesiewacz wibracyjny jest wysoce efektywny, a przy tym energooszczędny.