Skuteczna ochrona geomembran, w wielu przypadkach jest wręcz koniecznością. Same geomembrany wykorzystuje się przede wszystkim w charakterze dodatkowych uszczelnień konstrukcji budowlanych. Bardzo często, jest to uszczelnienie wszelkiego rodzaju zbiorników na przykład na wodę, ścieki, czy też inne substancje. W przypadku, kiedy mamy jednak do czynienia z substancjami niebezpiecznymi dla środowiska, koniecznością jest dodatkowa ochrona geomembran. W tym celu wykorzystywane są geowłókniny ochronne typu P oraz PES.
W jakim celu stosowana jest ochrona geomembran?
Przede wszystkim w celu zabezpieczenia danej konstrukcji budowlanej, przed przeciekaniem. Jest to szczególnie istotne w przypadku zbiorników na substancje niebezpieczne. Chodzi o przypadki takie jak chociażby zbiorniki na paliwa, czy też na nawozy płynne, wykorzystywane w rolnictwie. W przypadku takich substancji, konieczne jest zabezpieczenie zbiornika przed przeciekaniem, aby substancje te, nie przedostały się do środowiska. W tym celu, wykorzystywane są geomembrany, które pełnią tutaj rolę dodatkowego uszczelnienia. W niektórych jednak przypadkach, zagrożenie jest na tyle wysokie, iż niezbędna będzie dodatkowa ochrona geomembran. Dzięki temu, możliwe jest zagwarantowanie wysokiego poziomu zabezpieczenia zbiorników na substancje niebezpieczne przed ich rozszczelnieniem.
Czym charakteryzują się geowłókniny ochronne typu P?
Dodatkowa ochrona geomembran jest realizowana przy wykorzystaniu odpowiednich geowłóknin ochronnych. Najczęściej będą to geowłókniny ochronne typu P oraz PES. W przypadku tych pierwszych, mamy do czynienia z bardzo dobrej jakości materiałem geosyntetycznym, wytwarzanym z mechanicznie wzmacnianych włókien ciągłych, polipropylenowych. Są one dodatkowo stabilizowane przeciwko działaniu promieniowania UV. Dzięki nim możliwa jest skuteczna ochrona geomembran, ale nie tylko. Mogą one być także wykorzystywane samodzielnie. Sprawdzają się jako dodatkowe wzmocnienie przy budowie składowisk odpadów, budowie tuneli, czy też nawet zbiorników wodnych. zapewniają następującą funkcjonalność:
- Filtracja – zatrzymują skutecznie drobne cząstki gruntu, pozwalając jednocześnie na swobodny przepływ wody.
- Ochrona – dodatkowo ochrona geomembran z ich wykorzystaniem pozwala na ich zabezpieczenie przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami.
- Separacja – mogą być wykorzystane, jako warstwa oddzielająca żwir od podłoża, zapobiegająca mieszaniu się różnych warstw gruntu.
- Drenaż –mogą być także stosowane w konstrukcjach systemów drenażowych.
Podsumowanie.
Można więc powiedzieć, iż skuteczna ochrona geomembran z wykorzystaniem geowłókniny ochronnej typu P podnosi znacznie odporność tych pierwszych na uszkodzenia mechaniczne. Stabilizowanie włókien z których powstaje geowłóknina P przeciwko promieniowaniu UV, zapewnia możliwość ich stosowania nawet w miejscach silnej ekspozycji na promieniowanie UV (słoneczne). Poza tym, może ona także być wykorzystywana samodzielnie, w wielu różnych zastosowaniach.