Remont domu na własny rachunek, to zadanie dość wymagające. Przede wszystkim trzeba posiadać stosowną wiedzę, która pozwoli na skuteczne zrealizowanie wszystkich prac. Przydatne będą także jako takie umiejętności malarskie. Ostatecznie, trzeba będzie także zaopatrzyć się w dobrej jakości pędzle profesjonalne, które to narzędzia odgrywają w całym procesie zdecydowanie najważniejszą rolę. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na pozyskanie w tej materii odpowiedniej wiedzy, aby stosowane przez nas pędzle były dobrej jakości i zagwarantowały nam wysoki poziom efektywności realizowanych prac. Warto też mieć przed sobą gotowy plan działania, który ułatwi przeprowadzenie wszystkich czynności po kolei, w jak najbardziej właściwy sposób.
Podstawowe czynności niezbędne przy samodzielnym malowaniu ścian.
Kluczową kwestią, której należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi podczas odświeżania ścian w swoich domach jest utrzymanie kolejności realizowanych prac. Postępując według poniżej wskazanej listy, według wskazanej kolejności, z całą pewnością wszystko będzie zrealizowane zgodnie z obecnie obowiązującymi w ty zakresie wytycznymi.
Oczywiście najpierw trzeba będzie zaopatrzyć się w pędzle profesjonalne, bez których, jakiekolwiek prace malarskie nie mogą być prawidłowo przeprowadzone. Następnie, kiedy już zaopatrzymy się w pędzle, można będzie przystąpić do realizacji prac remontowych, według następującej kolejności:
- Wynosimy z danego pomieszczenia wszystkie meble i inne elementy – jeśli pozostanie jakaś duża szafa, której nie sposób wynieść, ustawiamy ją na środku pomieszczenia, aby nie utrudniała nam dostępu do ścian i sufitu.
- Zabezpieczamy folią malarską podłogi, pozostawione meble – do zabezpieczenie ram okien i drzwi wykorzystujemy taśmę malarską.
- Sprawdzamy stan starych powłok malarskich – jeśli jest ich dużo i odchodzą, trzeba będzie je usunąć. Jeśli trzymają dobrze, możemy ten krok pominąć
- Uzupełniamy wszystkie ubytki przy pomocy gładzi gipsowej – jeśli widzimy wyraźne pęknięcia i tego typu uszkodzenia, lepiej jest wydłubać odpadający tynk i zaszpachlować, niż czekać aż odpadnie tuż po malowaniu.
- Gruntujemy powierzchnie przeznaczone do malowania – ma to Na celu wyrównanie chłonności podłoża – dzięki zastosowaniu preparatów gruntujących, w trakcie malowania, farba będzie schnąc równomiernie, co będzie zapobiegać wszelkim przebarwieniom.
- Malujemy z zastosowaniem odpowiednich dobranych pędzli i wałków malarskich – ostatecznie wykańczamy wnęki drzwiowe i okienne oraz inne trudno dostępne miejsca.
- Usuwamy folię i taśmę malarską oraz dokonujemy ewentualnych, drobnych poprawek.
Mamy tutaj więc kilka, stosunkowo prostych kroków, które zapewnią nam możliwość samodzielnego przeprowadzenia remontu pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli będziemy przestrzegać tej kolejności, a wszystkie prace będziemy wykonywać starannie i sumiennie, z całą pewnością osiągniemy efekt co najmniej zadowalający. Z reguły jednak będzie to efekt o wiele lepszy, niż byśmy się mogli sami spodziewać.